14 Ekim 2009

kolay yaşam için püf noktaları

Dirsekler ve topuklar en hassas olunması gereken noktalardan biridir.Banyo yaparken o bölgeleri iyice ovup yumuşatabilirsiniz ve banyoda yumuşayan derinin temizlenmesi daha kolaydır.Herkes herhalde ponza bulunur.Ponza yardımıyla ayaklarınızdaki deriyi soyup temizleyebilirsiniz.Elinizle bile ayaklarınızı ovsanız deriniz yumuşadıgından kolayca çıkar.Sonra o bölgeyi suyla durulayıp kremleyebilirsiniz.Dirsekleri kolanyalayıp krem sürebilirsiniz.Deneyip görün

Fondöten seçimi zordur.Açık renk alımı sizi mumya gibi gösterceği gibi koyu renk ise maske takımış gibi görünmenize yol açabilir.Yüze ve çene kemiğine sürerek veya bileğinizin içine sürerek karar verebilirsiniz.

Spor yapmaya vaktiniz yoksa karnızı eritmek için evdeyken kibrit kutusundaki yere döküp teker teker toparlarsanız veya benzer şeyleri yere saçıp eğilerek topladıgınızda karnınızı çalıştırmış olursunuz.

BAYANLAR İÇİN PRATİK BİLGİLER

 • Göz kapaklarınız kurbağa gibi şiş.Bütün gece ağladınız.Taze patatesin kabuğunu soyup ince rendeleyin.Suyuyla beraber patatesi tülbent arasına koyup bağlayın ve 1/2 saat sonra şiş inecektir.
 • Gözleriniz kızarıyorsa çayı soğuduktan sonra bir fincana koyun.Fincanın üzerine eğilerek gözünüzü içinde 1-2 kez açıp kapayın.Bu göz banyosu kızarıklığı alacaktır.
 • Allığınız kutusunda parçalanmışsa sakın atmayın.Allığı bir kapta iyice ezip uygun bir kaba koyup kullanabilirsiniz.
 • Bir yumurta sarısını 1 çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırıp besleyici bir maske olarak hazırlayabilirsiniz ama bu maske kuru ciltler için geçerli.
 • Saç ve makyaj fırçalarınızı yıkadıktan sonra başaşağı kurutmaya çalışın.Aksi takdirde fırçalarınızın tüyleri çürüyüp kelleşir.
 • Deniz kıyısındaki ince kumlar peeling etkisi görür.Dirseklerinize ve topuklarınızı kumlarla ovarak vücudunuzdaki ölü hücrelerden kurtulabilirsiniz.Deniz çıkışı vücudunuza nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.
 • Ağda sonrası limonla tuzu karışrırıp tüyleri alınmış bölgeye sürerseniz  kıl kökleri zayıflayacak ve tüylerin çıkma süresi uzayacaktır.Cildiniz hassas ise bu işlemden sonra yıkayın ve nemlendirici sürün.
 • Muayyen günlerinizde cilt salgıları da değiştiğinden fondötenin tende kalıcılıgı zayıflar.Makyaja başlamadan arındırıcı bir maske yapmanız teninize birkaç saatliğine de olsa eski formunu kazandıracaktır.
 • Gözleriniz yorgun ve kanlıysa o gün makyajınızda mavi,yeşil tonlarından kaçının.Bu renklerle daha da yorgun bakışlara sahip olabilirsiniz.
 • Bitmiş maskaranızı atmayın.Yıkadıktan sonra fırçasını kaş fırçası olarak kullanabilirsiniz.
 • Sandeletlerin içinde ayagınızı rahatsız edici bir metal varsa,metalin üzerine oje sürüp kurumasını bekleyin.Artık ayagınıza batmıcaktır.
 • Kaşınızı alırken bir kaşınız diğerine göre daha ince duruyorsa toz kahverengi far ve sünger fırça yardımıyla ince olanı doldurabilirsiniz.
 •  

   

  KOLAY YAŞAM İÇİN PÜF NOKTALARI


  Çogumuz mide ağrısı,baş ağrısı,kalp çarpıntısı gibi sorunlar yaşıyabiliyoruz.Bu bazen stresten de olabilir.Çogu kişide kansızlık var ve kansızlık sorunu yaşıyanlar çok çabuk üşüyüp hasta olabiliyolar,çabuk yorulabilirler. Hastalıkları düzensiz olabiliyor.Kansızlık problemi olanların kan yapıcı özellikte olan pekmez,bal gibi gıdaları tüketmeleri gerekir.Belki onlar için en çok değer taşıyan bir konu seçtim.umarım faydasını görürler

  BAL HER DERDE DEVA


  1. Zekayı açar
  2. Ilık suyla karıştırılıp içilirse müshil olur
  3. Soguk suyla karıştırılıp içilirse ishali keser.
  4. Kanı temizler,kan dolaşımını kolaylaştırır.
  5. Kalp çarpıntısına iyi gelir.
  6. Hazmı kolaylaştırır.
  7. Kansızlar için kan deposudur.
  8. Kemik hastalarına iyi gelir.
  9. Damar sertliğini yok eder.
  10. Sinirlere uykusuzluga iyi gelir.
  11. Bal yiyen kişi peklik ve emoroid olmaz
  12. Mide ağrılarına iyi gelir.  Hiçbiri zor değil ve uygulaması kolay oldugu gibi ucuz yöntemlide.Bazı şeylerin elimizde oldugunu düşünenlerdenim.Sevdiğim bir söz var.Bir büyüğümden öğrendiğim.

  ÜŞENME,ERTELEME,GECİKTİRME...

   9 Ekim 2009

   KIRIŞIKLIKLAR


   Deri vücudun en büyük organıdır.Kişiden kişiye değişebiliyor.Üç ayrı katmandan oluşur; Epidermis üst deri (cilt), dermis (alt deri) en iç kısımda da yağ dokusu yer alır. Üst deri yani üst deri, vücudu dış etkilerden koruyan bir siper gibidir. Bu tabaka kansızdır ve birbirine geçmiş beş hücre katmanından oluşur.Ancak bu katmanlar kesin sınırlarla birbirlerinden ayrılamaz.En alt tabakada, sürekli yeni hücreler üretir, bu hücreler yukarıya doğru ilerler ve 28 günde üst deri düzenli olarak yenilenir.Alt tabakada yeni üretilen hücreler yuvarlak ve yumuşaktırlar.Yukarıya doğru yani deri yüzeyine çıktıkça yassılaşır, sıkışır ve keratinleşirler. Alt deri cildin gerçek gücünü ve direncini oluşturur. Kan damarları, sinir uçları, yağ bezleri, ter bezleri bu kısımda bulunur. Yumuşak yapısı ile cildi kaslar ve kemiklerden ayırarak, yastık vazifesi gören hipodermis cildin alt tabakasıdır. Hanımların en çok şikayetçi oldukları selülit malesef bu bölgede oluşur.Yağ hücreleri içindeki yağın zaman içinde birikmeleri ve dermisin zayıflaması ile portakal kabuğu görüntüsünü alır.

   Derinin kalınlığı 2 m.yi bulur.Vücudumuzu dış etkenlerden korur.Suya girdiğinde suyu sünger gibi emmez.


   Yüzdeki kırışıklıkların farklı sebepleri vardır.Bunu öğrendik artık.Aslında çoğu şeyi biliyoruz ama günlük hayatta uygulamadığımızdan unutabiliriz.Bir şekilde konusu geçtiğinde ben bunu biliyordum deriz.Bu hepimizin başına gelir.Hangi tip kırışıklığa sahip olduğunuzu belirleyerek, doğru yöntemi bulabilirsiniz.Yeter ki isteyin,isteyelim...

   Kuruluk Kırışıklıklarında ise nem eksikliğinden,soluk ve mat görünmesinden kaynaklanır.Oluşum nedeni ise;güneşin zararlı etkileri cildi kurutur ve kalınlaştırır.Kuru cilt ise gerginleşir ve pul pul dökülmeye başlar.Zamanla çatlar ve kırışıklıklar belirginleşmeye başlar.Klima ve kalorifer, alkol ve sigara kullanımı da cildin nemini azalmasına sebep olur.İşte sigara/alkol her yerde karşımıza olumsuz olarak çıkıyor.Hatalı uygulanan temizlik ürünleri ve bakım işlemleri de cildin koruyucu tabakasına zarar verir. İlerleyen yaşlarda cilt depolama yeteneğini kaybeder ve yeterince su içemeyen kişilerde yıpranma daha fazla görülür. Bu tarz yanlış tavırlar, cildin günde yarım litre su kaybetmesine sebep olur. Yağlı kremler cildin üzerinde bir tabaka oluşturarak suyun buharlaşmasına engel olurlar. Ayrıca özel nem takviyeli kremler de kuruluğa karşı kullanabilirsiniz.

   Güneş Kırışıklıkları,göz kırpmak gibi mimik hareketleriyle belirginleşen göz çevresinde ve yanakların üzerinde dikey kırışıklar oluşur. Cilt, ışıltısını ve elastikiyetini kaybettiği için, kuru ve mat bir görünüm oluşur. Güneşe uzun süre korunmasız maruz kalmanın olumsuz sonuçları uzmanlarca “foto yaşlanma” olarak nitelendiriliyor. Koruyucu ürünlerden sadece kumsalda yararlanıldığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Güneş, cildimize sadece plajda hasar vermiyor. Her yerde, her mevsimde güneşin zararlı ışınlarına maruz kalıyoruz.Hatta evinizdeyken bile güneş ışınlarına maruz kalırsınız.Evin camlarından dolayı direkt güneşi alamasanız da güneşten etkilenirsiniz.Bu yüzden evden çıkmadan yarım saat önce, güneş koruyucu faktörlü bir krem sürün.

   Yaşlılık Kırışıklıklarında göz ve dudak çevresinin yanı sıra yanaklarda, çene altında ve boyun bölgesinde yavaş yavaş gelişmeye başlayan kırışıklar, ciltte zamanla derin ve kalıcı izler bırakır. Kolajen ve elastin liflerinin yoğunluğunu yitirmesi nedeniyle yüz çevresinde, özellikle çene altında, gevşeme ve sarkma oluşur.

   Menopoz Döneminde östrojen seviyesinin düşmesiyle birlikte cildin kolajen lifleri ve elastin üretimi de azalır. Menopoz kaynaklı hormon azalması, yüzeydeki liflerin ve suyun %25’inin ve kolajenlerin %30’unun kaybına neden olur. Bunun sonucu cilt yağ ve nem depolama yeteneğini yitirir. Bu kaybı önlemek için, kozmetik dünyasında pek çok ürün var. Hücre koruma etkili ve botoks etken maddeli kremleri tercih edebilirsiniz.Karar sizin.

   Sağlıklı,mutlu günler dileğiyle...