19 Kasım 2009

GÜNEŞİN FAYDALARI

Günlük hayatta güneş ışınlarının bilmediğimiz o kadar çok faydası var ki.Ama bizler  güneş ışınlarından sadece yazın yararlanmayı seviyoruz.O da bronzlaşmak adına.


Güneşin kısa ve uzun süreli etkileri:

  1. D VİTAMİNİ SENTEZİ
  2. DERİDEKİ MİKROPLARIN ÖLDÜRÜLMESİ
  3. BAZI DERMATOLOJİK HASTALIKLARIN TEDAVİSİ
  4. GÜNEŞ YANIĞI-BRONZLAŞMA-DERİ KALINLAŞMASI
  5. BAĞIŞIKLIĞIN BASKILANMASI
  6. ANORMAL HÜCRE ÇOĞALMASI
  7. KANSER OLUŞUMU
  8. FOTO YAŞLANMA
  9. DNA HASARI 
  10. HÜCRE ÖLÜMÜ


Tabi doğal bronzlaşmak adına zahmetsiz,ücretsiz bir kaynak ama biliyoruz ki fazla güneşe maruz kalmak çok tehlikeli.Kansere yol açıyor,cildimizin bozulmasını sağlıyor,kırışıklıkların oluşmasında etkili,vücudumuzda "ben"ler var ise benlerin çoğalmasına neden oluyor.

Tabi güneş ışınlarının bilmediğimiz faydaları da var.Güneş ışınları sayesinde D VİTAMİNİ  ihtiyacımızı karşılarız.Hani bilinen bir laf vardır."GÜNEŞ GİREN EVE DOKTOR GİRMEZ"diye.Doğal ısınma aracı.Kışın bile eğer havalar çok soğuk değilse güneş gelen odanıza oturun nasıl ısındığınızı göreceksiniz.

Günlük besinlerden gerekli D vitamini karşılayamadığımızdan güneş ışınları sayesinde bu ihtiyacımızı karşılarız.Kemik erimesine de iyi gelir.Her gün en az 10 dakika güneşlenmek özellikle bayanların baş belası olan kemik erimesinde oldukça etkiliymiş.

Günlük D vitamini ihtiyacını bile en alt düzeyde karşılayabilmek için D VİTAMİNİ  katkısıyla güçlendirilmiş en az 10 bardak süt içmemiz gerekiyor.Vücudumuzun gerekli kalsiyum ihtiyacını karşılayabilmesi için günlük gerekli D VİTAMİNİ ihtiyacını karşılamamız gerekli yok vücudumuz gerekli kalsiyum takviyeleri yetersiz kalır.

Hastalıkları gidermede anti bakteriyel özelliği olduğundan dolayı birçok rahatsızlığa,çocukların kemik gelişimine,sivilce ve akne tedavisine de iyi geldiği güneşin faydaları arasında.

Sıcaklarda dışarıda kalma süresine dikkat etmeli.Mecbur olunmadığı sürece güneşin çok etkili olduğu saatlerde dışarıda bulunulmamalı.Özellikle çocukların ve belli yaşın üzerindeysek buna  daha çok dikkat etmemiz gerekiyor.Şapka takmalıyız.Güneş koruma faktörü içeren ürünleri kullanmamız gerekiyor.Mümkün olduğunca yüksek korumalı olmalı.50 faktör içerenleri tercih etmeliyiz.

17 Kasım 2009

DORE KOZMETİK,EV GEREÇLERİ

Dore ile ilgili daha öncede birşeyler yazmıştım.Dore,ülker markasının yıldız holding iştiraki.Son zamanlarda bayagı yaygınlaşmaya başladım.Bir markanın hiç bukadar hızlı yayıldıgını görmedim.Ürünleri nasıl bilmiyorum,denemedim şimdilik te pek denemeyi düşünmüyorum.

Çevremde çok avoncu oldugu için onların vasıtasıyla duyuyorum.Avonculardan doreye geçiş yapanlar var.Satışını yapmak için doreye üye oluyolar.Büyük bir ilgi varki doreye yöneliyolar.Bugün doreyle ilgilenen arkadaşımla görüştüm.Kendisi avondaki takım öncüleri gibi dorede kayıtlar yapıyo,siparişlerini veriyo yani onlarla ilgileniyo.Kendisi derece almış o yüzden derece alanlara çamaşır makinesi,yarım altın gibi ürünler veriyolarmış.Beni de kaydetmek istedi ama benim başka planlarım oldugundan ilgilenmek istemiyorum.

Mng kargoyla çalışıyolar.Siparişler mng kargoyla geliyor.Yanlış hatırlamıyosam katologları 2 ay sürüyomuş.Eğer izmirde oturup doreye üye olmak isteyen arkadaşlar olursa bana haber verirse ben arkadaşıma haber vericem.Sizinle ilgilenir.

15 Kasım 2009

BİRKAÇ BASİT ÖNERİ

Sırt ve göğüs bölgenizde sivilceler varsa sivilcelerinizi iyileştirmek için haftada bir kez kil maskesi yapabilirsiniz. Kil maskesiniz kuru cildinize uygulayın bir  saat bekledikten sonra ılık suyla durulayın.Kuru cilde sahipseniz, maske sonrası  nemlendirici sürmeyi unutmayın.


Günün yorgunluğunu üzerinizden atmak için ve tazelik hissini yaşamak istiyorsanız lavanta özü yağı mucizesini denemenizi öneririm.Banyo suyuna bir miktar lavanta yağı ekleyip yıkanıp sonrasında cildiniz nemlenecek ve ruh haliniz rahatlayacaktır.Lavanta yağı ile masaj yapmak da aynı etkiyi yaratacaktır.

Epilasyon sonra  oluşan kızarık ve acı hissini azaltmak için tatlı badem yağı sürmek yeterli oluyo ve kızarıklığın geçmesini sağlarken çok güzel bir nemlendirme sağlıyor.

Dirsek, topuk gibi bölgelerde neredeyse hiç yağ bezi olmadıgından kolayca kuruyabiliyolar.O yüzden dirseklerinize de krem sürmeyi ihmal etmeyin.Topukları yumuşatmak için yatmadan önce bolca vazelin sürüp pamuklu çorap giydiğinizde ertesi gün topuklarınızın yumuşacık oldugunu görceksiniz

Ojenizin hemen kurumasını istiyorsanız soğuk su ve buz dolu bir kabın içinde yaklaşık 1 dakika bekletebilirsiniz.

Parfümünüzün daha kalıcı ve güzel kokması için boynunuza, diz kapaklarınızın arkasına ve saçlarınıza sürebilirsiniz.Artık mağazalarda da parfüm satışıyla ilgilenenlerde genelde parfümleri kişilerin boyunlarına sıkıyolar.Ben bir kere istanbulda gittiğim bir alışveriş merkezinde tanık oldum.

Tüylerinizi jiletle alacaksanız ilgili bölgeye bir miktar bebe yağı sürüp dağıtın. Bebe yağı; hem cildinizin tahriş olmasını önler hem de tüylerin kolayca alınmasını sağlar.

YEŞİL ÇAYIN FAYDALARI


Yeşil çay camellia sinensis yapraklarından elde edilen çaydır.Yaprakları toplanır toplanmaz kavrulup  hızla kurutulmasıyla elde edilir.Oksijenle tepkimeye girmesine izin verilmez.

Yeşil çayın içinde bulunan maddeler en güçlü antioksidanlardır.

Biliyoruz ki antioksidanların kanseri,kalp hastalığını,yaşa bağlı görme bozukluğu ve yaşlanmaya eşlik eden pek çok başka hastalığı ve durumu önlemeye yardımcı olduğu ortaya konmuştur.Tabi bitkisinin kendisini çay olarak içmek daha iyi olur.Ama öyle bir imkanınız yoksa poşet çay olarak satılanları alıp tüketebilirsiniz.

Yeşil çay ayrıca yağlı ciltler içinde yağ fazlasını dengeleyici,akne giderici özelliğide vardır.Akne sorunu gibi nedenlerden dolayı kozmetik ürünü alacaksanız içeriğinde yeşil çay olanları tercih edebilirsiniz.

Yalnız yeşil çayın içinde kafein oranı düşüktür.Fakat kafein olduğundan fazla içilmesi durumunda uykusuzluğa yol açabiliyor.Hamilelerin veya emziren bayanların içmemesi doktorlarca öneriliyormuş.Şekersiz içilmesinde fayda var.Zayıflama etkisi olduğundan tatlandırıcı ürünlerle kullanmamak gerekiyor.İlerde oluşabilecek unutkanlık ve şeker hastalığı içinde olumlu etkileri olduğunu okudum.

Yeşil çayı yürüyüşe çıkmadan önce içmek vücudumuzdaki yağları daha iyi yakmak adına da etkili olduğunu biliyorum.Düzenli yürüyüş,spor yapıyorsanız önce yeşil çay içmenin faydasını ilerleyen zamanlarda göreceğinizden eminim.Tabi spor sonrası gıdamıza da dikkat etmemiz gerekir.

Sabahları içilirse zindelik verir.İçeriğindeki C Vitamini sayesinde stresi azaltır,gribi önleyicidir.

İçeriğindeki E Vitamini sayesinde bakterileri öldürür,kan şekerini ayarlar,ağız kokusunu önler.

Bende genelde doğadanın yeşil çayını nane limonlusunu alıp içiyorum.Normalde tatlı içecekleri tüketmeyi severim ama doğadanın yeşil çayında şeker ilave etme ihtiyacı duymuyorum.Doğadanın yeşil çayını tavsiye ederim.


CİLDİMİZ İÇİN YEŞİLÇAY

Yeşil çay son zamanlarda çoğumuzun gündeminde.Yeşil çay aslında siyah çayla aynı bitkinin ürünüymüş.Siyah çay içindeki bir maddeden dolayı antioksidan özelliğini kaybedermiş.Bende yeni öğrendim.

Yeşil çayı içtikten sonra poşetini gözlerinize koyduğunuzda gözlerimize de rahatlatıcı etkisi olduğunu biliyor muydunuz?Yeşil çayın göğüs sıkılaştırıcı olarak kullanıldığını herhalde çoğumuz bilmiyoruz.

4 kaşık süzme yoğurtla 2 kaşık yeşil toz çayı karıştırıp göğüslerinize sürüp 10 dakika bekletmemiz gerekiyor.10 dakika sonra ılık suyla durulayıp bitki kökenli nemlendiriciyi göğüslerinize uygulamanız yeterli.Böylece hem cildinizin nem ve yağ dengesini düzenleyecek, hem göğüslerinizin sıkılığını arttıracaksınız.

Yeşil çayı cildinizi sıkılaştırıcı tonik olarak kullanabilirsiniz.Bunun için 1 çay kaşığı yeşil çayın üzerine,10 ml. kaynamış su ekleyin.5 dakika demleyin.Sonra pamuğu bu çayın içine batırarak cildinizi silin.Tonik etkisi gösteren yeşil çay, cildinizin koruyucu tabakasını düzenleyerek cildinizin parlamasına yardımcı olacaktır.Bazı firmaların ürettiği banyo tuzları ve vücut jelleri,yeşil çay içermektedir.İçerinden yeşil çay olan kremler de,tüm faydalarından yararlanmanızı sağlamaktadır.Yeşil çay canlandırıcı etkisinden de yararlanmış olursunuz.