23 Kasım 2009

FONDÖTEN SEÇİMİ

Artık fondöten kullanmak çoğumuzun vazgeçemediği bir ürün.Makyajı tamamlamak,yüzdeki bazı kusurları örtmek adına kullanıyoruz.Aslında yüzümüze sürdüğümüz her makyaj malzemesi cildimizin hava almasına engel olur ve bu da cildimizin erken yaşlanmasına,cildimizin bozulmasına sebep olur.Cilt renginiz fondöten seçiminde önemli bir etken.Açık tenliyseniz çok koyu renkte fondöten seçimi yanlış bir tercih olur.Kendi cilt renginize yakın bir ton seçmekte fayda var.Hem yüzünüzde sırıtmaması hem de cildi olduğundan farklı göstermemek adına.


Fondötenler de cilt tipi önemli bir faktör.Eğer cildiniz kuruysa su bazlı fondöten seçmek gerekir.Eğer cildiniz yağlıysa yağ bazlı fondöten seçmek cildinizde sivilce,kızarıklık gibi cilt sorunlarının oluşmasına sebep olur.O yüzden fondöten seçerken fiyatı kadar cilt tipinizi de göz önünde bulundurmakta fayda var.

Kuru ciltlerde yağ bazlı fondötenlerin içinde bitkisel, mineral yağlar olurken cildinizin yağ dengesini korur ve uzun süre cildinizde  bozulmadan kalabilir.Genellikle krem şeklindedirler.

Normal ciltlerde su bazlı fondötenleri tercih edebilirsiniz bu fondötenler de yağ oranı düşük, su oranı yüksektir. Cildinizin doğal dengesini bozmaz.

Yağlı ciltlerde yağsız fondötenleri kullanabilirler yağ ya da mineral yağlar yoktur. Özellikle sivilceli ve akneli ciltlerin kullanımı için uygundur ancak su ve yağ bazlı fondötenler kadar kalıcı değildir.Pudra şeklinde olanları tercih edebilirsiniz.

Karma ciltlerde pudra bazlı fondötenlerin içeriğindeki sıkıştırılmış pudra sayesinde cilde matlık kazandırır.Karma ciltlerde özellikle T bölgesi yağlıdır ve parlama yapar. Pudra bazlı fondötenler T bölgesindeki yağlı görünümü ortadan kaldırır.

Fondöten seçerken gün ışığında olmanızda fayda var.Spot ışıkları yanlış ürün seçmenize neden olabilir.Fondöten seçerken fondöteni bileğinizin iç kısmına veya boynunuza  sürerseniz doğru bir tercihte bulunabilirsiniz.

 • Fondöteni cildimize uygulamadan önce cildimizi tonik,temizleme sütü ile temizlemeliyiz.
 • Peeling/maske uygulamalı.
 • Cildimize uygun bir nemlendirici uyguladıktan sonra 1-2 dakika beklemeliyiz.
 • Makyaj bazı ile cildimizdeki pürüzler giderilir.
 • Fondöteni fırça veya sünger yardımı ile sürebilirsiniz.Eğer fondöteni fazla uyguladığınızı düşünüyorsanız yine sünger yardımıyla fazla sürdüğünüz fondöteni alabilirsiniz.
 • Fondöten uyguladıktan sonra göz altı morlukları varsa göz altına kapatıcı sürebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi cilt tipimizi bilmek sadece cilt bakım ürünleri alıp kullanırken değil makyaj yaparken de önem taşımakta.Yanlış ürün kullanımı cildimize zarar verir.

GÖZ GÜZELLİĞİ VE GÖZ BAKIMI

Gözler güzelliğin en önemli parçalarından biri değilmidir sizcede?Moralinizin bozuk olup olmadıgı,mutlu olup olmadıgınız gibi durumlarda çogunlukla gözlerin ışıltısından,bakışlarından anlayabiliriz.Gözler o yüzden hayatımıza,bakış açımıza çok fazla anlam katar.Hatta bir söz vardır bunu herkes genelde bilir "GÖZLER KALBİN AYNASIDIR" diye.Gözler kimi zaman kalbimizin isyanını,mutlulugunu hatta kişiliğimizin bile
göstergesi olabiliyor.

Gözler ile kimi zaman birilerini kendimize aşık edebildiğimiz gibi karşımızdakine sırf  gözleri için bile aşık olabiliyoruz.Göz güzelliğimize herzaman dikkat etmeliyiz.Gözler sabah uyandıgımızda şiş olabilir,uykusuz veya ağlamış olabiliriz,yorgunluktan ağrıyabilir,alkol veya kafeinli içecek tüketiminden şiş olabilir

Uzmanlar yatmadan önce nemlendirici jel kullanmayı öneriyolar çünkü jeller rahatlama sağlıyor,göz çevresini sıkılaştırıyor.Hatta jel kremi buzdolabında soguttuktan sonra kullanmanız daha fazla ferahlık,rahatlama hissetmenize neden olur.

Çiğ patates,buz parçaları da şiş olan gözlerin inmesine yardımcı olur.Sabahları kalktıgımızda yüzümüzü soguk suyla yıkamak kan dolaşımını güçlendirdiğinden etkisini daha hızlı gösterir.

Göz makyajını temizlerken yapılan hatalar göz çevresine zarar vermekte,erken yaşlanmasına,çizgilerin oluşmasına sebep olmakta.Göz makyajını temizlemek için mutlaka göz temizleyicisi kullanmalı,hassas göz çevresi için etkili olan ürünler,gözlerin çok yıpratılmadan makyajdan arınmasına yardımcı olur.Bir parça pamuğun üzerine temizleyiciyi döküp yavaş ve hafif hareketlerle, köklerden uçlara doğru ilerleyerek rimeli temizleyin. Kirpiklerinizin rimelden arındığına emin olduktan sonra, üst göz kapağınızı içten dışa doğru silin. Makyajınızı süt veya yağ ile çıkardıysanız, suyla durulayın.Göz makyajınızı tamamen temizleyip duruladıktan sonra,kağıt mendil veya yumuşak bir havluyla kurulayın çünkü ıslak kalmış bir cilt nemsizliğe sebep oldugundan kurulamak gerekir.Tabi temizleme esnasında gözlerin kapalı olması gerek.Temizleme ürünlerinin gözlerle temas etmemesi gerek.

19 Kasım 2009

GÜNEŞİN FAYDALARI

Günlük hayatta güneş ışınlarının bilmediğimiz o kadar çok faydası var ki.Ama bizler  güneş ışınlarından sadece yazın yararlanmayı seviyoruz.O da bronzlaşmak adına.


Güneşin kısa ve uzun süreli etkileri:

 1. D VİTAMİNİ SENTEZİ
 2. DERİDEKİ MİKROPLARIN ÖLDÜRÜLMESİ
 3. BAZI DERMATOLOJİK HASTALIKLARIN TEDAVİSİ
 4. GÜNEŞ YANIĞI-BRONZLAŞMA-DERİ KALINLAŞMASI
 5. BAĞIŞIKLIĞIN BASKILANMASI
 6. ANORMAL HÜCRE ÇOĞALMASI
 7. KANSER OLUŞUMU
 8. FOTO YAŞLANMA
 9. DNA HASARI 
 10. HÜCRE ÖLÜMÜ


Tabi doğal bronzlaşmak adına zahmetsiz,ücretsiz bir kaynak ama biliyoruz ki fazla güneşe maruz kalmak çok tehlikeli.Kansere yol açıyor,cildimizin bozulmasını sağlıyor,kırışıklıkların oluşmasında etkili,vücudumuzda "ben"ler var ise benlerin çoğalmasına neden oluyor.

Tabi güneş ışınlarının bilmediğimiz faydaları da var.Güneş ışınları sayesinde D VİTAMİNİ  ihtiyacımızı karşılarız.Hani bilinen bir laf vardır."GÜNEŞ GİREN EVE DOKTOR GİRMEZ"diye.Doğal ısınma aracı.Kışın bile eğer havalar çok soğuk değilse güneş gelen odanıza oturun nasıl ısındığınızı göreceksiniz.

Günlük besinlerden gerekli D vitamini karşılayamadığımızdan güneş ışınları sayesinde bu ihtiyacımızı karşılarız.Kemik erimesine de iyi gelir.Her gün en az 10 dakika güneşlenmek özellikle bayanların baş belası olan kemik erimesinde oldukça etkiliymiş.

Günlük D vitamini ihtiyacını bile en alt düzeyde karşılayabilmek için D VİTAMİNİ  katkısıyla güçlendirilmiş en az 10 bardak süt içmemiz gerekiyor.Vücudumuzun gerekli kalsiyum ihtiyacını karşılayabilmesi için günlük gerekli D VİTAMİNİ ihtiyacını karşılamamız gerekli yok vücudumuz gerekli kalsiyum takviyeleri yetersiz kalır.

Hastalıkları gidermede anti bakteriyel özelliği olduğundan dolayı birçok rahatsızlığa,çocukların kemik gelişimine,sivilce ve akne tedavisine de iyi geldiği güneşin faydaları arasında.

Sıcaklarda dışarıda kalma süresine dikkat etmeli.Mecbur olunmadığı sürece güneşin çok etkili olduğu saatlerde dışarıda bulunulmamalı.Özellikle çocukların ve belli yaşın üzerindeysek buna  daha çok dikkat etmemiz gerekiyor.Şapka takmalıyız.Güneş koruma faktörü içeren ürünleri kullanmamız gerekiyor.Mümkün olduğunca yüksek korumalı olmalı.50 faktör içerenleri tercih etmeliyiz.

17 Kasım 2009

DORE KOZMETİK,EV GEREÇLERİ

Dore ile ilgili daha öncede birşeyler yazmıştım.Dore,ülker markasının yıldız holding iştiraki.Son zamanlarda bayagı yaygınlaşmaya başladım.Bir markanın hiç bukadar hızlı yayıldıgını görmedim.Ürünleri nasıl bilmiyorum,denemedim şimdilik te pek denemeyi düşünmüyorum.

Çevremde çok avoncu oldugu için onların vasıtasıyla duyuyorum.Avonculardan doreye geçiş yapanlar var.Satışını yapmak için doreye üye oluyolar.Büyük bir ilgi varki doreye yöneliyolar.Bugün doreyle ilgilenen arkadaşımla görüştüm.Kendisi avondaki takım öncüleri gibi dorede kayıtlar yapıyo,siparişlerini veriyo yani onlarla ilgileniyo.Kendisi derece almış o yüzden derece alanlara çamaşır makinesi,yarım altın gibi ürünler veriyolarmış.Beni de kaydetmek istedi ama benim başka planlarım oldugundan ilgilenmek istemiyorum.

Mng kargoyla çalışıyolar.Siparişler mng kargoyla geliyor.Yanlış hatırlamıyosam katologları 2 ay sürüyomuş.Eğer izmirde oturup doreye üye olmak isteyen arkadaşlar olursa bana haber verirse ben arkadaşıma haber vericem.Sizinle ilgilenir.