24 Kasım 2009

SARIMSAK DOĞAL ANTİBİYOTİK

Sarımsagı belki  çogu kişi sevmez ama aslında o kadar faydalıki.Sarımsagı kokusundan dolayı sevmeyenler olabilir.Dışardayken sarımsak tüketmeyi tercih etmeyebilirsiniz ama sarımsak kokusunu gidermek için mesela karafil çiğneyebilirsiniz.Çogu bayan yemeklerinde sarımsak kullanır.Bence yemeklere ayrı bir lezzet katıyo.

Sarımsak tansiyona etkili,mikropların oluşmamasında etkili ya da var olan mikropların öldürmede.Sarımsagın kokusundan rahatsız olanlar için ve faydalarından dolayı kokusuz sarımsak tabletleri bile piyasada satılıyor.Eğer kokusundan dolayı rahatsız oluyosanız ilaç niyetine bir diş sarımsagı 1 bardak suyla tüketebilirsiniz.

23 Kasım 2009

FONDÖTEN SEÇİMİ

Artık fondöten kullanmak çoğumuzun vazgeçemediği bir ürün.Makyajı tamamlamak,yüzdeki bazı kusurları örtmek adına kullanıyoruz.Aslında yüzümüze sürdüğümüz her makyaj malzemesi cildimizin hava almasına engel olur ve bu da cildimizin erken yaşlanmasına,cildimizin bozulmasına sebep olur.Cilt renginiz fondöten seçiminde önemli bir etken.Açık tenliyseniz çok koyu renkte fondöten seçimi yanlış bir tercih olur.Kendi cilt renginize yakın bir ton seçmekte fayda var.Hem yüzünüzde sırıtmaması hem de cildi olduğundan farklı göstermemek adına.


Fondötenler de cilt tipi önemli bir faktör.Eğer cildiniz kuruysa su bazlı fondöten seçmek gerekir.Eğer cildiniz yağlıysa yağ bazlı fondöten seçmek cildinizde sivilce,kızarıklık gibi cilt sorunlarının oluşmasına sebep olur.O yüzden fondöten seçerken fiyatı kadar cilt tipinizi de göz önünde bulundurmakta fayda var.

Kuru ciltlerde yağ bazlı fondötenlerin içinde bitkisel, mineral yağlar olurken cildinizin yağ dengesini korur ve uzun süre cildinizde  bozulmadan kalabilir.Genellikle krem şeklindedirler.

Normal ciltlerde su bazlı fondötenleri tercih edebilirsiniz bu fondötenler de yağ oranı düşük, su oranı yüksektir. Cildinizin doğal dengesini bozmaz.

Yağlı ciltlerde yağsız fondötenleri kullanabilirler yağ ya da mineral yağlar yoktur. Özellikle sivilceli ve akneli ciltlerin kullanımı için uygundur ancak su ve yağ bazlı fondötenler kadar kalıcı değildir.Pudra şeklinde olanları tercih edebilirsiniz.

Karma ciltlerde pudra bazlı fondötenlerin içeriğindeki sıkıştırılmış pudra sayesinde cilde matlık kazandırır.Karma ciltlerde özellikle T bölgesi yağlıdır ve parlama yapar. Pudra bazlı fondötenler T bölgesindeki yağlı görünümü ortadan kaldırır.

Fondöten seçerken gün ışığında olmanızda fayda var.Spot ışıkları yanlış ürün seçmenize neden olabilir.Fondöten seçerken fondöteni bileğinizin iç kısmına veya boynunuza  sürerseniz doğru bir tercihte bulunabilirsiniz.

  • Fondöteni cildimize uygulamadan önce cildimizi tonik,temizleme sütü ile temizlemeliyiz.
  • Peeling/maske uygulamalı.
  • Cildimize uygun bir nemlendirici uyguladıktan sonra 1-2 dakika beklemeliyiz.
  • Makyaj bazı ile cildimizdeki pürüzler giderilir.
  • Fondöteni fırça veya sünger yardımı ile sürebilirsiniz.Eğer fondöteni fazla uyguladığınızı düşünüyorsanız yine sünger yardımıyla fazla sürdüğünüz fondöteni alabilirsiniz.
  • Fondöten uyguladıktan sonra göz altı morlukları varsa göz altına kapatıcı sürebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi cilt tipimizi bilmek sadece cilt bakım ürünleri alıp kullanırken değil makyaj yaparken de önem taşımakta.Yanlış ürün kullanımı cildimize zarar verir.

GÖZ GÜZELLİĞİ VE GÖZ BAKIMI

Gözler güzelliğin en önemli parçalarından biri değilmidir sizcede?Moralinizin bozuk olup olmadıgı,mutlu olup olmadıgınız gibi durumlarda çogunlukla gözlerin ışıltısından,bakışlarından anlayabiliriz.Gözler o yüzden hayatımıza,bakış açımıza çok fazla anlam katar.Hatta bir söz vardır bunu herkes genelde bilir "GÖZLER KALBİN AYNASIDIR" diye.Gözler kimi zaman kalbimizin isyanını,mutlulugunu hatta kişiliğimizin bile
göstergesi olabiliyor.

Gözler ile kimi zaman birilerini kendimize aşık edebildiğimiz gibi karşımızdakine sırf  gözleri için bile aşık olabiliyoruz.Göz güzelliğimize herzaman dikkat etmeliyiz.Gözler sabah uyandıgımızda şiş olabilir,uykusuz veya ağlamış olabiliriz,yorgunluktan ağrıyabilir,alkol veya kafeinli içecek tüketiminden şiş olabilir

Uzmanlar yatmadan önce nemlendirici jel kullanmayı öneriyolar çünkü jeller rahatlama sağlıyor,göz çevresini sıkılaştırıyor.Hatta jel kremi buzdolabında soguttuktan sonra kullanmanız daha fazla ferahlık,rahatlama hissetmenize neden olur.

Çiğ patates,buz parçaları da şiş olan gözlerin inmesine yardımcı olur.Sabahları kalktıgımızda yüzümüzü soguk suyla yıkamak kan dolaşımını güçlendirdiğinden etkisini daha hızlı gösterir.

Göz makyajını temizlerken yapılan hatalar göz çevresine zarar vermekte,erken yaşlanmasına,çizgilerin oluşmasına sebep olmakta.Göz makyajını temizlemek için mutlaka göz temizleyicisi kullanmalı,hassas göz çevresi için etkili olan ürünler,gözlerin çok yıpratılmadan makyajdan arınmasına yardımcı olur.Bir parça pamuğun üzerine temizleyiciyi döküp yavaş ve hafif hareketlerle, köklerden uçlara doğru ilerleyerek rimeli temizleyin. Kirpiklerinizin rimelden arındığına emin olduktan sonra, üst göz kapağınızı içten dışa doğru silin. Makyajınızı süt veya yağ ile çıkardıysanız, suyla durulayın.Göz makyajınızı tamamen temizleyip duruladıktan sonra,kağıt mendil veya yumuşak bir havluyla kurulayın çünkü ıslak kalmış bir cilt nemsizliğe sebep oldugundan kurulamak gerekir.Tabi temizleme esnasında gözlerin kapalı olması gerek.Temizleme ürünlerinin gözlerle temas etmemesi gerek.