20 Aralık 2009

CİLT BAKIMI İÇİN SIRLAR

Hepimiz güzel gözükmek,kendimizi iyi hissetmek isteriz.Aynaya baktığımız da ise ilk önce yüzümüze bakarız.Belki de çoğu zaman kendi kendimize ne kadar çirkin gözüküyorum demişizdir.Sağlıklı,güzel gözüktüğümüzde ise kendimizi mutlu hissederiz.

Kaç yaşında olursanız olun belli dönemlerde yüzümüzde sivilceler çıkar.Sivilceleri sıkmayın çünkü hem iz kalır hem de başka bölgelere yayılır.

Cildinizi temizlerken ılık su kullanmaya çalışın.Çok sıcak olan su cildin çabuk kırışıp gerginleşmesine,cildin kurumasına neden olur.

Eğer yeni bir kozmetik ürünü aldıysanız ilk önce küçük bir bölgede deneme yapın.Eğer cildinizde yanma,kızarıklık,alerjik bir durum oluşturursa o ürünü kullanmayın.Ürünü almadan önce numunesini kullanabiliyorsanız numunesini isteyin veya bazı yerlerde ürünü cilde uygulayabiliyorlar.Ürünü almadan uygulama şansınız varsa cildi temizleyip uygulatın.

Gün içinde bolca su içmeye çalışın.Yalnız şuna dikkat edin sıvı şeyler değil sadece suyu çok tüketmeye çalışın.

Makyaj sonrasında cildinizi muhakkak temizlemeyi unutmayın çünkü makyajla cilt hava alamaz ve sivilce,siyah nokta gibi sorunları daha çok yaşarız.Gün içinde hiç makyaj yapmasakta cildinizi temizlemeye çalışın.Her ne kadar makyaj yapmanızda dış etkenlerden ister istemesekte cildimiz olumsuz etkilenebiliyor.Gün sonunda cildinizi pamuk,temizleyici mendil  yardımıyla temizliyorsanız makyaj yapmasanız da cildinizde oluşan kiri görürsünüz.Cildin her zaman hava alması gerek.Hava almayan cilt soluk bir görünüm yaratır,çabuk kırışır,akne gibi istenmeyen görüntüler oluşur.

Banyo yaptıktan sonra cildinize krem sürmeyi ihmal etmeyin.Banyodan sonra gözenekler açılır ve krem cilde daha yoğun nüfus eder.Banyo dışında sıcak suyu kaynatıp sıcak suyla buhar banyosu yaparakta cildinizdeki gözeneklerin açılmasını sağlayabilirsiniz.

18 Aralık 2009

OBEZİTEObezite günümüzde çok yaygınlaştı.Her yerde fast food üzerine kurulmuş bir düzen varken olması normal gibi gözüksede aslında biraz dikkat ederik obez olmayabiliriz.Dışarda yemek yememiz gerekiyosa veya yemeğe dışarı gidiyosak fast food'tan uzak durup ev yemekleri yapan yerleri tercih edersek,günlük yaşantımızda da gıdamıza biraz dikkat etmemiz bizi zorlamıcaktır.Gün içinde yediklerimizi dengeleyebiliyorsak ne güzel olur.

Obez durumuna gelmeden tabiki de önlem almak gerekiyor.Obez olduktan sonra tabiki de risk artıyo.Hastalıklar konusunda ve tedavi yöntemi bakımından.

Obezite konusunda yurtdışındaki bazı ülkeler önde gidiyor ama bizlerde bu yaygınlaşan fast foodlardan uzak durmamız gerek.Hangi gıdaların nekadar kilo aldırıp risk oluşturdugu biliniyo.Geçenlerde gazete okudugum bir yazıda diyoduki:Gün içinde çok birşey yemesenizde içtiğiniz meyve suları,cola,kahve,çay gibi içeceklerin içeriğindeki şeker gibi faktörlerde sizin kilo almanızı sağlıyor diyordu.Bildiğim kadarıyla bir bardak colada ortalama 33 küp şeker varmış.Meyve sularında da özellikle nektarlarda çok fazla şeker var.Ve uzmanların sürekli söylediği birşey var:Sabahları muhakkak kahvaltınızı yapın.Diyet yapsanızda yapmasanızda.Çünkü sabah kahvaltı yapılmadıgında vücut bunu algılayıp vücudunuzdaki yağları tutacaktır.Belki bir süre sonra kilo verdiğinizi sancaksınız ama aslında o verdiğiniz kastır ve bir süre sonra kilo alma oranınız çok yüksek.
Ayrıca sabahları kahvaltı yapmamak dikkat eksikliğinede yol açıyor.Eğer çalışıyorsanız kendinizi işe veremediğiniz gibi işleri yetiremediğiniz için daha da strese girmenize yol açabilir.Eğer çocuklar kahvaltı yapmadan okula giderse okulda dikkat eksikliğinden dolayı öğrenmesi gereken şeyleri öğrenememesine arkadaşlarından bilgi anlamında geri de kalmasına yol açabilir.Aman olabildiğince dikkat edelim.Herşey olmasada çoğu şey elimizde.Neden yapamayalım?