28 Mart 2010

MİDE KANSERİ

Bugün gazetede okudugum bir haberi paylaşmak istedim.

Tadına bakmadan yemeğe tuz eklemek,yemekleri çok sıcak ve hızlı yemek mide kanseri riskini artırıyormuş.
Yapılan araştırmalarda hastaların 55.7'sinin tanı konulmadan önce mide hastası oldugu saptanmış ve bu kişilerin %50.9'unda gastrit,%44.1'inde ülser oldugu belirlenmiş.

Çok hızlı yemenin mide kanseri riskini 5.4 kat artırdıgı,çok sıcak yemek yemenin ise bu riski 3.3 artırdıgı görülmüş.Yemeklerin tuzlu yenilmesinin ise bu riski bayagı artırdıgı görülmüş.Yemeğin tuzuna bakmadan tuz atmak ise bu riski 4.2 kat artırdıgı ortaya çıkmış.

Her öğün turşu yemek,şeker tüketmek,haftada 1-2 kez hamur tatlılarını tercih edenler,kolalı-gazlı içeceklerde mide kanseri riskini ciddi şekilde etkiliyo.

Yani yediğimiz,içtiğimiz herşey hastalıklardan birinin habercisi haline geldi.Siz siz olun kendinize iyi bakın.İlerde ciddi rahatsızlıklarla uğraşıp sürekli tedavi görmekten ve ilerde bazı gıdaların yasaklanmasındansa ömrümüz boyunca sağlıklı olup istediğimiz gıdaları tüketmek bence en iyisi.Sağlıcakla kalın...

22 Mart 2010

"VOLKAN KONAK"KONSERİ


Dün akşam mavişehir kapalı spor salonunda volkan konak konseri vardı.Haberi olanlar vardır.Dün akşam konsere gitme fırsatım oldu.İnanılmaz birisi.Performansıyla inanılmazdı.Halaylar çektiler,zeybek oyunu yani kimse yerinde duramadı.Kimi zaman duygulandırdı çoğu zamanda kimseyi yerinde oturtmadı.Yani çok güzeldi.Yüreğine sağlık volkan konak.Yakın zamanda konseri oldugunda kaçırmayın derim.Pişman olmazsınız

GAZİ ÜNİVERSİTESİNDEN ONAYLI BİLGİSAYAR EĞİTİMİ

Dün habertürk gazetesi almıştım.Şimdi de habertürk gazetesi gazi üniversitesinden onaylı online bilgisayar eğitimi fırsatı sunuyomuş.Hem de 29 kupona.Word,excel,power point ve temel bilgisayar eğitimleri yer alıyo.Gazi üniversitesinden onaylı belge alınması ve online eğitim olanagı sağlamasıda bence güzel bir fırsat.

Ben bilge adamın setini yeni almıştım.Cumartesi günü bunu blogumda paylaşmıştım.Okuyan arkadaşlarım varsa bunu bilirler.Eğer bilge adamın setini alamadıgınız için üzülüyorsanız üzülmeyin.Hem bilgisayar bilginizi güçlendirmek hemde başarı belgesi alıp cv.nize eklemeyi düşünüyorsanız bence kaçırılmıcak bir fırsat.