1 Mayıs 2013

MANİK DEPRESİF

Bugün sabah haberlerini izlerken ünlü yabancı yıldızlardan birinin manik depresif rahatsızlıgından dolayı tedavisi için hastaneye yattıgını öğrendim.Bu ünlü yıldızın kim oldugundan çok bu rahatsızlık dikkatimi çekti.Daha önceden de birkaç defa bu rahatsızlıgı duymuştum.Zaman zaman bu rahatsızlıktan dolayı hastaneye yatıp tedavi olmak gerektiğini duydum.

Peki manik depresif nedir,neler yapmak gerekir,belirtileri nelerdir?

İki uçlu mizaç bozukluğu veya iki uçlu duygu durumu bozukluğu olarakta bilinmekte.

Manik depresifte kişi kendisini aşırı mutlu veya mutsuz hisseder.Kişi kendisini normal duygular içinde hissedebilir.Kişideki bu duygu durumu uzunca sürebilir.

Kişi kendisini oldukça neşeli hissedip etrafına neşe saçar.Kişinin oldukça iştahı artar.
Kişinin uyku ihtiyacı azalır.Oldukça enerjiktir.
Çeşitli taşkınlıklar yapar.Kolaylıkla sinirlenir.
Büyük öfkeye kapılabilir.Hafızası güçlenmiştir.
Kendisini oldukça zeki,güzel,çekici hisseder.
Çok konuşur.

Manikdepresif hastanın ayakta tedavisi zor oldugundan genelde hastaneye yatarak yapılmalıdır.Süresi genelde dört hafta sürer.

1 MAYIS İŞÇİ VE EMEKÇİ BAYRAMI

Dünya çapında da kutlanan 1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI,birlik,dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü.Özel yerler dışındaki yerlerde resmi tatil.

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramımız kutlu olsun.Birlik,beraberliğin herzaman birarada oldugu,bunu herzaman yaşadıgımız,yaşattıgımız ve bunu her daim hissettiğimiz sürece günlerimiz bir öncekinden daha iyi,daha güzel geçceğinden eminim.Biz paylaşımları severiz.Güzel ve Özel paylaşımların herzaman yaşanmasını dilerim.Günü değerli kılmak bizim elimizde.Bir önceki günümüzü aramamak,gününüzün güzel geçmesi dileğiyle....