30 Nisan 2015

SAĞLIĞIMIZ

Hayatın koşturmacası içerisinde kendimize pek zaman ayıramayız ve sağlıgımıza dikkat edemeyiz.Çogu zaman elimizde olmadan olsada kendimize zaman ayırmamız gerekmiyor mu?

Belki hayat koşturmacası var ama canımızın kıymetini bilmek gerekmiyor mu?Sonra hastalıkları,sorunları bizler çekmiyormuyuz?Peki o zaman ne duruyoruz,ne yapmalıyız?


  • Eşyaları başımızın seviyesinden yukarıda taşımalı,
  • Dizlerimizi bükmeden yerden birşey almamalı
  • Yüklerimizi poşetlerle değil pazar arabasıyla taşımalı
  • Oturma pozisyonumuzu sık aralıklarla değiştirmeli
  • Dik durup dik oturmalı ve yüzüstü yatmamalıyız.

Artık çoğu hastalık yaşa bakmadan çoğu kişide ne yazık ki görülüyor.Ne kadar üzücü aslında.Ama çözüm yollarına bakarsak bu hastalıklara yakalanmadan ya da hafif şekilde atlatabiliriz.Bel ağrısı da artık çoğu kişide genci yaşlısı demeden gözüküyor.45 yaşından sonra kadınlarda daha fazla görülmesinin nedeni menopoz.

Yanlış pozisyonlar,zorlamalar bel ağrısına en sık rastlanan nedenler ve ani hareketlerle uzun süreli hareketsizlikler bel kaslarını zorladıgı ve ağrıya yol açtıgı görülmüş.Bunu çogumuz görmüşüzdür.Mesela benim yatış pozisyonumdan veya oturuşumdan belimin ağrıdıgını biliyorum.

Kireçlenme,romatizma,enfeksiyonel rahatsızlığı olanlarda bel ağrısı daha çok görülüyor.Tabi kesin tanı için doktor kontrolü şart.Sağlıgımız için üşenmemeli doktora başvurmalı ama tabi hastalık hastası olupta sık sık doktora gitmemeliyiz.Ters bir hareket yapmak,zıplamak,yüksek bir yerden atlamak,ağır kaldırmak,ani olarak sıcak veya soğuga maruz kalmak bel tutulmasına yol açar.

Ayakta fazla durmak,kilo,ağır şeyler kaldırmak gibi etkenler ayak ağrısını,bel ağrısını artırıyor.Her şeyin başı sağlık olduğuna göre ve sağlığımız olmadan da bir şey yapamıcağımıza göre sağlığımıza her zaman dikkat etmemiz gerekiyor.