3 Şubat 2014

İÇECEKLER

Çoğumuzun soğuk içeceklerden en çok tükettiği şey cola olsa gerek.Markasının ne olduğu pek fark etmiyor.

Cola,gazoz ve diğer gazlı içeceklerin neden şişmanlattığını biliyor musunuz?

*Gazlı içecekler  ile vücudunuzun ihtiyacı olan şekerin 100 katı miktarda fazla şeker almış oluyorsunuz.
*İçindeki maddelerden dolayı mide de bulantı olmadığı tespit edilmiş.
*Kan şekeri aşırı yükseldiğinden karaciğerde yağlanmalar olur.İlk 20 dakikada kan şekeriniz aşırı derecede yükselir.
*Midenin hazmını kolaylaştırdığından olsa gerek ani açlık hissi oluşturduğundan tekrardan yemek ve tatlı yeme ihtiyacı duyabiliyorsunuz.İlk 60 dakikada ani açlık hissi oluşturur.
*Şişmanlamaya başlayınca şişmanlıktan dolayı doğal olarak oluşabilecek hastalıklarda zamanla kendini göstermeye başlıyor.
*Kafeinin tamamını da almış olursunuz.Kafein bulunan kahve gibi diğer içeceklerden kafein almanıza gerek kalmayacak.Biliyoruz ki kafeinin fazla alımının da zararı var.
*Kalp hastalığı,sindirim bozukluğu,diş çürümesi,şeker hastalığı,fazla kilo ve yağlanma gibi birçok rahatsızlığa sebep olmaktadır.

Bunları bile bile bu gazlı içecekleri fazla içmeye devam etmeli miyiz?

Yemekler de zaman zaman soğuk bir şeyler içmek istesek de mümkün olduğunca bu tür içecekleri azaltmamız da kendi sağlığımız açısından fayda olduğunu düşünüyorum.Sağlıklı bir ömür geçirmek istiyorsak yediklerimize,içtiklerimize dikkat etmemiz gerek.Ben bu tür içecekleri azalttım.Mümkün olduğunca içmiyorum.Çok canım isterse kırk yılda bir derler ya öyle zamanlarda içerim.Ayran veya doğal meyve suyu bazen içiyorum.Ayranı tercih etmemin sebebi de kemiklere faydası olduğundan.

Hiç yorum yok: